NAAS | Nodes As A Service (Hizmet Olarak Düğümler) | Düğümler Nedir?

VeNodes
3 min readMar 29, 2022

--

Düğümler(nodes) hakkında daha önce bir şeyler duymuş veya okumuş olabilirsiniz fakat tam olarak nedir bu Düğümler? Birisi neden bir NaaS projesine yatırım yapar? Düğümlerin (gelecek) faydaları nelerdir?

Bugünkü makalede, bu sorulara özetleyici ve açık bir cevap vermeye çalışacağız!

Düğümler ve Madenciler

Blok zincirleri merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan dolayı, blok zincirinin çalışabilmesi için madenciler(miners) ve düğümlere(nodes) ihtiyaç vardır. İlk olarak bunların görevlerine bakalım.

MADENCİLER

Blok zincirine alım satım işlemi ekleyip çalıştırmak için kullanılırlar. Madenciler olmadan, bir çok sayıda işlem gerçekleşemez. Bu sebeple, madencilerin kazmaya devam etmelerini teşvik etmek için bu alım-satım işlemleri için ücret ödememiz gerekiyor.

Madenci olabilmek için ciddi bir donanıma sahip olmak ve sonrasında bir maden havuzuna bağlanmak gerekiyor. Artan popülaritesinden dolayı, madencilik fazlasıyla rekabetçi bir iş haline geldi ve önemli madencilik ödülleri kazanmak giderek zor hale gelmeye başladı.

DÜĞÜMLER

Düğümler, blok zincirinin temelini oluşturur. Düğümler, blok zincirinin temelini ve deposunu şekillendiren, her birinizin ayrı ayrı sunucularının birleşimidir. Tüm düğümler birbirlerine muazzam şekilde bağlıdır, sürekli birbirleriyle iletişim kurarak devasa ve sürekli güncellenen bir ağ oluştururlar.

Düğümlerin yaptıkları:

  • Düğümler, alım-satım işlemleri ve bunların geçmişini bloklar şeklinde kaydedip depolar.
  • Düğümler, imzalarına ve özgünlüklerine göre kazılan blokları doğrular.
  • Düğümler daha sonra ilgili tüm bilgileri diğer tüm Düğümlere iletir.

Düğümlerin Giderek Artan Önemi

Artan sayıda Blok zinciri kullanıcısı artan sayıda düğüme eşit olsa da, blok zincirleri, düğüm sayısını daha da artırmanın blok zincirleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor. Bu da daha hızlı bir blok doğrulama süreci, alım-satım işlemlerinin doğrulanması ve blok zincirinin güncellenmiş kopyalarının saklanmasını sağlıyor.

Giderek artan madenci sayısı ile birlikte düğümlere olan talep de giderek artıyor. Bu sebeple bazı zincirler, düğümleri herkesin kendi zincirlerinde çalıştırmasına teşvik etmeye başlıyor. Örneğin VeChainThor’da yatırımcıların alabilebileceği bir çok Düğüm mevcut. Bu Düğümlerin alıcıları da kendi yerel tokeni olan $VET ile ödüllendiriliyor.

Artan tüm taleplerde olduğu gibi, ihtiyaç duyulan yerleştirme çözümlerini sağlamak için birçok şirket ortaya çıkıyor. Düğümlerin tedariği ile alakalı şu anda gerçekleşmekte olan şey bu. Üçüncü taraflar kendi devasa düğüm ağlarını oluşturmaya ve bunları, daha sonra bu düğüm hizmeti için onlara ödeme yapan blok zincirlere sağlamaya başladılar.

Bu üçüncü parti düğüm projeleri genellikle, bu hizmet etrafında şekillendirilmiş, kendi tokenlerine dayalı kendi ekosistemlerine sahiptir ve yatırımcıların, blok zincirlerine düğüm sağlamak için kullandıkları ağlarının güçlendirilmesine yatırım yapmalarına olanak tanır.

Pasif Gelir Olarak Düğümler

Diğer üçüncü parti düğüm tedarikçileriyle rekabet edebilmek için, insanları düğümlere yatırım yapmaya teşvik etmek için büyük ödül havuzları sunuluyor. Fakat şimdilik hala, düğümler genellikle oldukça pahalı ve bir düğümü basitçe satamayacağınızdan, ilk yatırım kaybolmuş oluyor.

Hangi düğümü alacağınıza karar vermek için hangi üçüncü partiye ihtiyacınız var?

Bu, yeni yatırımcıların birçoğunun aklında olan bir soru. Düğüm başına yüksek fiyatlar sebebiyle, deneyip görmek çok uygun değil. Her bir problem, bir talep demektir.

VeNodes’un karşılayabileceği bir talep. Ekibimiz, başlangıçtan bu yana node-land’deki tüm gelişmeleri yakından takip eden insanlardan oluşuyor. 3.333 adet VeNodes’dan oluşan koleksiyonumuzun satışıyla beraber, gelecekteki en yüksek potansiyele sahip, mevcut en dayanıklı düğüm tedarikçilerinin iyi araştırılmış düğümlerinden oluşan bir portföye yatırım yapabileceğiz.

Böylece, VeNodes NFT’si almak, size düğüm portföyünüzün oluşturacağı toplam ödül miktarından yüzde verecektir. Bir VeNodes NFT, $VET cinsinden 333$ tutacağından, mevcut düğümlerin çoğundan daha az bir yatırım fiyatı olacaktır. Ayrıca NFT’nizi, VeChainThor NFT pazarında satabiliyor olacaksınız.

Düğümlerin Gelecek Önemi

Gelecek, Düğümlere ne getirecek?

Bu tabii ki genel olarak kripto pazarına bağlı. Pazar büyürse, blok işlemlerini doğrulamak için daha fazla düğüme ihtiyaç duyulacak. Pazar küçülürse de o zaman daha az sayıda düğüme ihtiyaç duyulacak.

Bununla birlikte, mevcut artan düğüm ihtiyacı, tüm blok zincirlerinde gözlemlenmekte ve yeni bir pasif gelir yolu olarak devam eden bir trend olacaktır.

--

--